ANNOUNCEMENT
G2 Risk Solutions and Mastercard Combine AI and Merchant Insights

Adım 1: Aşağıda sıralanan ülkelerde her türlü finansal hizmet reklamını göstermek için çoğu reklam verenin –ilk adım olarak– G2 tarafından doğrulanması gerekir. G2 Finansal Hizmetler Doğrulaması almak için reklam verenler şunları kanıtlamalıdır: (1) ilgili bir düzenleyici kurum tarafından yetkilendirilmiş olma veya (2) bir muafiyete uygun olma.Önemli: Reklam verenlerin bazı türleri G2 doğrulaması için uygun değildir. Örneğin, lisanslı bir kuruluş değilseniz ancak onaylı bir satıcı, aracı veya lisanslı bir tüzel kişinin bağlı kuruluşu olarak hareket ediyorsanız G2 doğrulaması için uygun değilsinizdir. Bu gibi durumlarda, lisanslı tüzel kişinin bir Google Ads hesabı edinmesi ve G2 doğrulaması için başvurması gerekecektir. Lisanslı tüzel kişinin G2 doğrulamasından ve ülke tarafından yetkilendirilmiş bir finansal hizmetler reklam vereni olarak Google ile doğrulamayı tamamlamasından sonra lisanslı tüzel kişinin, hizmetlerini tanıtmak için kullandığınız etki alanlarının veya web sitelerinin bir listesini göndererek Google ile doğrulama işlemini başlatması gerekir, bunun için bu formu kullanmalıdır. G2 Finansal Hizmetler Doğrulamasına başvurmadan önce, lütfen Google’ın Finansal Ürünler ve Hizmetler reklam politikaları‘na bakın.

Adım 2: G2 Finansal Hizmetler Doğrulaması almış olan finansal hizmetler reklam verenlerinin de Google Reklam Veren doğrulama programı aracılığıyla kimliklerini doğrulatmaları gerekir. Google’dan gelen Reklam Veren doğrulama e-postası için lütfen e-posta gelen kutunuzu kontrol edin. Not: Reklam verenler Google’ın Reklam Veren kimlik doğrulama programını daha önce tamamladıysa 2. adımı tamamlamaları gerekmeyecektir.

Adım 3: 1. ve 2. adımları tamamladıktan sonra, reklam verenler seçilen ülkede finansal hizmet reklamlarını göstermek için başvurabilir. Reklam göstermek için başvurduğunuzda G2 kodunuz istenecektir. Ek olarak, tüm finansal hizmet reklam verenleri Google’ın Finansal Ürünler ve Hizmetler reklam politikaları‘na uymalıdır/ Google Ads başvurusunu burada bulabilirsiniz:

 

Doğrulama Süreci

İşletmenize geçerli bir düzenleyici kurum tarafından belirli bir ülkede finansal hizmetler sağlama yetkisi verilmişse aşağıdaki “Başvur” düğmesine tıklayarak doğrulama için başvurun.

SON DERECE ÖNEMLİ: Bu doğrulama sürecinde verdiğiniz işletme bilgileri, ilgili kayıtta bulunan işletme bilgileriyle tam olarak eşleşmelidir. Örneğin, kuruluşunuzun adı veya kayıt numarası farklıysa veya ilgili kayıtta yoksa doğrulamanız başarısız olabilir.

Başvurunuzu başarıyla gönderdiyseniz, G2’den başvurunun alındığını onaylayan bir onay e-postası alacaksınız. Onay e-postası, başvurunuza özel bir kod içerecektir (“G2 kodunuz”).

G2, 5 takvim günü içinde başvurunuzun durumu hakkında size e-posta gönderecektir (ör. onaylandı, reddedildi). Onaylanırsa, seçtiğiniz ülkede finansal hizmetler arıyormuş gibi görünen kullanıcılara reklam göstermek için başvuruda bulunduğunuzda G2 kodunuzu Google ile paylaşmanız gerekecektir.

 

Muafiyet Süreci

İşletmeniz bir finansal hizmetler düzenleme kurumu tarafından yetkilendirilmemişse yine de finansal hizmetler arıyor gibi görünen kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. G2, iki farklı reklam veren türüne muafiyet verir: (1) Muaf Finans Dışı Hizmet Reklam Verenleri ve (2) Muaf Finansal Hizmet Reklam Verenleri.

Bu muafiyetlerden birine başvurmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için lütfen aşağıdaki tanımları inceleyin.

  • Muaf Finans Dışı Hizmet Reklam Verenleri: Finansal hizmetler tanıtımı yapmayan ancak finansal hizmet arıyormuş gibi görünen kullanıcıları hedeflemek için ikna edici bir nedeni olan reklamcılar. Örnekler (tamamını kapsamaz): Arama motorları, e-Ticaret platformları, hukuk firmaları.
  • Muaf Finansal Hizmet Reklam Verenleri: Geçerli yasa uyarınca kayıt gerekliliklerinden muaf olan finansal hizmet reklamcıları.

Başvurunuzu başarıyla gönderdiyseniz, G2’den başvurunun alındığını onaylayan bir onay e-postası alacaksınız. Onay e-postası, başvurunuza özel bir kod içerecektir (“G2 kodunuz”).

G2, 5 takvim günü içinde başvurunuzun durumu hakkında size e-posta gönderecektir (ör. onaylandı, reddedildi). Onaylanırsa, seçtiğiniz ülkede finansal hizmetler arıyormuş gibi görünen kullanıcılara reklam göstermek için başvuruda bulunduğunuzda G2 kodunuzu Google ile paylaşmanız gerekecektir.

 

Başvurmaya Hazır mısınız?

Lütfen reklam vermek istediğiniz ülkeyi seçin.

Başvurmadan önce:

  1. G2 doğrulaması almaya uygun olduğunuzdan emin olun. Ayrıntılar için lütfen yukarıdaki Adım 1’i okuyun.
  2. Lisanslı müşteriniz veya ana şirketiniz adına Google Ads Kimliğine sahip bir yetkili temsilciyseniz(pazarlama ajansı veya bağlı kuruluş gibi), lütfen başvururken kendi bilgilerinizi değil müşterinizin veya ana şirketinizin bilgilerini sunun.

Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki SSS bölümümüze bakın veya financialservicesverification@g2llc.com ile iletişime geçin

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

G2 Finansal Hizmetler Doğrulaması için kimler başvurabilir?

G2 Finansal Hizmetler Doğrulaması almak için başvuru sahipleri: (1) reklam vermek istedikleri ülkedeki geçerli bir düzenleyici kurum tarafından yetkilendirildiklerini veya (2) bir muafiyete uygun olduklarını kanıtlamalıdır. Muafiyet süreci iki farklı reklam veren türü için mevcuttur: (1) Muaf Finans Dışı Hizmet Reklam Verenleri (ör. arama motorları, e-Ticaret platformları, hukuk firmaları) ve (2) Muaf Finansal Hizmetler Reklam Verenleri. Bu ikinci kategori, geçerli yasalar uyarınca lisanslama/kayıt gerekliliklerinden muaf olan finansal hizmet sağlayıcılarını içerir.

Doğrulamanın maliyeti nedir?

G2 Finansal Hizmetler Doğrulamasının, reklam verene herhangi bir maliyeti yoktur.

Başvuruda hangi bilgiler gerekecek?

Google Ads hesabınızla ilgili bilgilere ihtiyacınız olacak (ör. Google Ads hesabı Müşteri Kimliği ve doğrulamaya başvuran Yetkili Temsilci). Ayrıca işletmeniz hakkında da bilgiye ihtiyacınız olacak. Lütfen dikkat: İşletme bilgileriniz, ilgili düzenleyici veri tabanında bulunanla tam olarak eşleşmelidir.

G2 Finansal Hizmetler Doğrulamam, küresel olarak finansal hizmetler reklamı yapmama izin veriyor mu?

Hayır. G2 Finansal Hizmetler Doğrulaması, ülkeye özgüdür. Şu anda Avustralya, Singapur, Tayvan, Hindistan, Brezilya, Portekiz, Endonezya, Fransa, İspanya, Almanya, Türkiye, Belçika, İsrail, İtalya, Hong Kong ve Yeni Zelanda’da G2 doğrulaması gereklidir. On ülkede de reklam vermek istiyorsanız, üç başvuru göndermelisiniz.

Başvuru gönderiminden karara kadar beklenen doğrulama geri dönüş süresi nedir?

Geri dönüş süresi 5 takvim günü veya daha kısadır.

Hangi etki alanlarını göndermeliyim?

Reklamlarınızın kullanıcıları yönlendirdiği tüm etki alanlarını veya karşılama sayfalarını göndermeniz gerekecektir. Bunlar doğrulandıktan sonra, reklam için kullanmanıza izin verilen etki alanları olacaktır. Gönderilen tüm etki alanları (1) aktif; (2) halka açık ve (3) başvurunuzda listelenen lisanslı veya muaf kuruluşla açıkça bağlantılı olmalıdır (yani işletme adları eşleşmelidir). Üçüncü taraf web siteleri veya uygulamaları kullanarak reklam yapmayı planlıyorsanız, gönderdiğiniz etki alanları listenize ilgili etki alanlarını dahil etmelisiniz. Örnekler: YouTube kanalları, Google Play uygulamaları, Apple App Store bağlantıları, Facebook profilleri vb. Önemli: “Google.com” veya “Apple.com” gibi etki alanlarını kabul edemiyoruz, bunun yerine doğrudan işletmenizin bilgilerine yönlendiren karşılama sayfalarını (tam URL) istiyoruz.

Başvurum reddedilirse yeniden başvurabilir miyim?

Evet. Başvurunuz reddedildiğinde size bir açıklama ve (varsa) önerilen iyileştirme adımları gönderilir.

Başvurum zaten G2 tarafından onaylandı, ancak reklamlarımın kullanıcıları yönlendireceği etki alan adları listesini güncellemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Lütfen tekrar başvurun ve şu ifadeyi içeren seçeneği seçin: “Başvurum daha önce değerlendirilmişti. Başvurumdaki veri alanlarını yeni bilgilerle güncellemek ve yeniden başvurmak istiyorum.” Yeniden başvurduğunuzda, ilk başvurunuzla ilişkili G2 kodunu göndermeniz gerekir. Önemli: Bu sonraki başvuruda sağladığınız etki alanları, daha önce gönderdiğiniz tüm etki alanlarının yerini alacaktır.

G2 onaylı olsam bile reklamlarım Google tarafından onaylanmazsa ne yapmalıyım?

G2 doğrulaması Google’da reklam verebilmenizi garanti etmez. Lütfen tüm reklam sorguları için Google ile iletişime geçin.

Doğrulama için her yıl yeniden başvurmam gerekiyor mu?

Hayır. G2 Finansal Hizmetler Doğrulaması için yalnızca bir kez (ülke başına) başvurmanız gerekir. Lütfen dikkat: G2, doğrulama veya muafiyet kriterlerini karşılamaya devam ettiklerine kanaat getirmek için tüm doğrulanmış kuruluşları düzenli olarak denetleyecektir.

G2’nin doğrulamamı iptal edeceği durumlar var mı?

Evet. G2, bir reklam verenin doğrulama işlemi sırasında yanlış bilgi verdiğini belirlerse doğrulamayı iptal eder. Bazı diğer durumlarda da bir doğrulamayı iptal edebiliriz. Örneğin, düzenlemelere aykırı bir eyleme istinaden veya bir işletmenin artık yasaların gerektirdiği gibi uygun şekilde lisanslı/tescilli olmadığını teyit edersek bir doğrulamayı iptal edebiliriz.